- Home
- Price list
- Samsung
- Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S26 Plus price in Pakistan is Rs. 304,629.
Samsung Galaxy S26 Plus is 5G supported phone launched with 6.7 inches display, Android 15 operating system, Li-Ion 4900mAh battery and two storage variants.
Main features of Samsung Galaxy S26 Plus are:
Samsung Galaxy S26 Plus release date is March 2026
Specifications
Samsung Galaxy S26 Plus General
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Models | SM-S947B, SM-S947B/DS, SM-S947U, SM-S947U1, SM-S947W, SM-S947N, SM-S9470, SM-S947E, SM-S947E/DS |
Samsung Galaxy S26 Plus Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 + TD-SCDMA |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
Samsung Galaxy S26 Plus Camera
| Rear Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55 1.4µm, Super Steady video Features Best Face, Horizon Lock, LED flash, auto-HDR, panorama Video 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front camera |
Single 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.2, 1.12µm, dual pixel PDAF Features HDR, HDR10+ Video 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Samsung Galaxy S26 Plus Battery
| Battery type | Li-Ion 4900 mAh |
| Charging |
45W wired, PD3.0, 69% in 30 min 20W wireless (Qi2.2) 4.5W reverse wireless |
Samsung Galaxy S26 Plus Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
256GB/12GB, 512GB/12GB UFS 4.X |
Samsung Galaxy S26 Plus Body
| Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.24 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame |
Samsung Galaxy S26 Plus Display
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size |
6.7 inches, 108.9 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~516 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
Samsung Galaxy S26 Plus Platform
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Exynos 2600 (2 nm) |
| CPU | 10-core (1x3.80GHz C1-Ultra + 3x3.25GHz C1-Pro + 6x2.75GHz C1-Pro) - ROW |
| GPU | Xclipse 960 |
Samsung Galaxy S26 Plus Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No High-bitrate audio support |
Samsung Galaxy S26 Plus Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
Samsung Galaxy S26 Plus Features
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
