- Home
- Price list
- Samsung
- Samsung Galaxy M17e
Samsung Galaxy M17e
Samsung Galaxy M17e price in Pakistan is Rs. 38,520.
Samsung Galaxy M17e is 5G supported phone launched with 6.7 inches PLS LCD display, Li-Ion 6000mAh battery and two storage variants.
Main features of Samsung Galaxy M17e are:
Samsung Galaxy M17e release date is March 2026
Specifications
Samsung Galaxy M17e General
| Colors | Blitz Blue, Vibe Violet |
| Models | SM-M076B, SM-M076B/DS |
Samsung Galaxy M17e Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Samsung Galaxy M17e Camera
| Rear Camera |
Single 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens Features LED flash Video 1080p@30/60fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm Video 1080p@30fps |
Samsung Galaxy M17e Battery
| Battery type | Li-Ion 6000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Samsung Galaxy M17e Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal storage | 128GB/4GB, 128GB/6GB |
Samsung Galaxy M17e Body
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm (6.59 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Samsung Galaxy M17e Display
| Type | PLS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
Samsung Galaxy M17e Platform
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Samsung Galaxy M17e Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Samsung Galaxy M17e Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy M17e Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
