- Home
- Price list
- Samsung
- Samsung Galaxy A37
Samsung Galaxy A37
Samsung Galaxy A37 price in Pakistan is Rs. 125,190.
Samsung Galaxy A37 is 5G supported phone launched with 6.7 inches Super AMOLED display, 5000mAh battery and four storage variants.
Main features of Samsung Galaxy A37 are:
Samsung Galaxy A37 release date is April 2026
Specifications
Samsung Galaxy A37 General
| Colors | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
| Models | SM-A376E, SM-A376E/DS, SM-A376B, SM-A376B/DS, SM-A376U, SM-A376U1, SM-A376W, SM-A3760 |
Samsung Galaxy A37 Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Samsung Galaxy A37 Camera
| Rear Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) Features LED flash, panorama, HDR Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2, 1.12µm Video 4K@30fps, 1080p@30fps, 10-bit HDR |
Samsung Galaxy A37 Battery
| Battery type | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired |
Samsung Galaxy A37 Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
128GB/6GB, 128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB UFS |
Samsung Galaxy A37 Body
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Samsung Galaxy A37 Display
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Samsung Galaxy A37 Platform
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Exynos 1480 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.75 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Xclipse 530 |
Samsung Galaxy A37 Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Samsung Galaxy A37 Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Samsung Galaxy A37 Features
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual Proximity Sensing |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
