- Home
- Price list
- Samsung
- Samsung Galaxy A57
Samsung Galaxy A57
Samsung Galaxy A57 price in Pakistan is Rs. 170,130.
Samsung Galaxy A57 is 5G supported phone launched with 6.7 inches Super AMOLED display, 5000mAh battery and four storage variants.
Main features of Samsung Galaxy A57 are:
Samsung Galaxy A57 release date is April 2026
Specifications
Samsung Galaxy A57 General
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Models | SM-A576B, SM-A576B/DS, SM-A576Q, SM-A576U1, SM-A576W, SM-A576Z, SM-A5760 |
Samsung Galaxy A57 Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Samsung Galaxy A57 Camera
| Rear Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) Features Best Face, LED flash, panorama, HDR Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2, 1.12µm Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR |
Samsung Galaxy A57 Battery
| Battery type | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired |
Samsung Galaxy A57 Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB, 512GB/12GB UFS |
Samsung Galaxy A57 Body
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (6.36 x 3.02 x 0.27 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Samsung Galaxy A57 Display
| Type | Super AMOLED+, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Samsung Galaxy A57 Platform
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Exynos 1680 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-720 + 4x2.6 GHz Cortex-720 + 3x1.95 GHz Cortex-520) |
| GPU | Xclipse 550 |
Samsung Galaxy A57 Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Samsung Galaxy A57 Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Samsung Galaxy A57 Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
