- Home
- Price list
- Huawei
- Huawei Enjoy 90
Huawei Enjoy 90
Huawei Enjoy 90 price in Pakistan is Rs. 51,360.
Huawei Enjoy 90 is 5G supported phone launched with 6.67 inches IPS LCD display, HarmonyOS 6.0 operating system, Si/C Li-Ion 6620mAh battery and two storage variants.
Main features of Huawei Enjoy 90 are:
Huawei Enjoy 90 release date is April 2026
Specifications
Huawei Enjoy 90 General
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | JUY-AL80 |
Huawei Enjoy 90 Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Huawei Enjoy 90 Camera
| Rear Camera |
Single 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
Huawei Enjoy 90 Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 6620 mAh |
| Charging |
40W wired, 55% in 30 min 5W reverse wired |
Huawei Enjoy 90 Memory
| Card slot | No |
| Internal storage | 128GB/8GB, 256GB/8GB |
Huawei Enjoy 90 Body
| Dimensions | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, aluminum back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
Huawei Enjoy 90 Display
| Type | IPS LCD, 120Hz, 850 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Huawei Enjoy 90 Platform
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Chipset | Kirin 8000A |
| CPU | Octa-core |
Huawei Enjoy 90 Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Huawei Enjoy 90 Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
Huawei Enjoy 90 Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
