- Home
- Price list
- Huawei
- Huawei Enjoy 90 Plus
Huawei Enjoy 90 Plus
Huawei Enjoy 90 Plus price in Pakistan is Rs. 60,990.
Huawei Enjoy 90 Plus is 5G supported phone launched with 6.67 inches IPS LCD display, HarmonyOS 6.0 operating system, Si/C Li-Ion 6620mAh battery and three storage variants.
Main features of Huawei Enjoy 90 Plus are:
Huawei Enjoy 90 Plus release date is April 2026
Specifications
Huawei Enjoy 90 Plus General
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | JUY-AL50 |
Huawei Enjoy 90 Plus Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Huawei Enjoy 90 Plus Camera
| Rear Camera |
Single 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
Huawei Enjoy 90 Plus Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 6620 mAh |
| Charging |
40W wired, 55% in 30 min 5W reverse wired |
Huawei Enjoy 90 Plus Memory
| Card slot | No |
| Internal storage | 128GB/8GB, 256GB/8GB, 512GB/8GB |
Huawei Enjoy 90 Plus Body
| Dimensions | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, aluminum back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
Huawei Enjoy 90 Plus Display
| Type | IPS LCD, 120Hz, 850 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Huawei Enjoy 90 Plus Platform
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Chipset | Kirin 8000 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz + 3x2.2 GHz + 4x1.84 GHz) |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
Huawei Enjoy 90 Plus Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Huawei Enjoy 90 Plus Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Huawei Enjoy 90 Plus Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
