- Home
- Price list
- Huawei
- Huawei Enjoy 90 Pro Max
Huawei Enjoy 90 Pro Max
Huawei Enjoy 90 Pro Max price in Pakistan is Rs. 67,410.
Huawei Enjoy 90 Pro Max is 5G supported phone launched with 6.84 inches OLED display, HarmonyOS 6.0 operating system, Si/C Li-Ion 8500mAh battery and three storage variants.
Main features of Huawei Enjoy 90 Pro Max are:
Huawei Enjoy 90 Pro Max release date is April 2026
Specifications
Huawei Enjoy 90 Pro Max General
| Colors | Black, White, Blue, Gold |
| Models | CHZ-AL00 |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Camera
| Rear Camera |
Single 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56, dual-pixel PDAF Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 8500 mAh |
| Charging |
40W wired 5W reverse wired |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Memory
| Card slot | No |
| Internal storage | 128GB/8GB, 256GB/8GB, 512GB/8GB |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Body
| Dimensions | 163.3 x 78 x 8 mm (6.43 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, aluminum back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Display
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 4000 nits (peak) |
| Size | 6.84 inches, 114.8 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~444 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Platform
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Chipset | Kirin 8000 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz + 3x2.2 GHz + 4x1.84 GHz) |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
Huawei Enjoy 90 Pro Max Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
