- Home
- Price list
- Motorola
- Motorola Edge 70 Fusion Plus
Motorola Edge 70 Fusion Plus
Motorola Edge 70 Fusion Plus price in Pakistan is Rs. 154,080.
Motorola Edge 70 Fusion Plus is 5G supported phone launched with 6.8 inches AMOLED display, Si/C Li-Ion 5200mAh battery and 256GB/12GB storage variant.
Main features of Motorola Edge 70 Fusion Plus are:
Motorola Edge 70 Fusion Plus release date is March 2025
Specifications
Motorola Edge 70 Fusion Plus General
| Colors | Pantone: Orient Blue, Sporting Green, Silhouette, Blue Surf |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 7, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Camera
| Rear Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), AF Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 50 MP, f/2.0, (wide) Features HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 5200 mAh |
| Charging | 68W wired |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
256GB/12GB uMCP |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Body
| Dimensions | 162.8 x 75.6 x 7.2 mm (6.41 x 2.98 x 0.28 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 5200 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.1 cm2 (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~449 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Platform
| OS | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 + 3x2.4 GHz Cortex-A720 + 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Motorola Edge 70 Fusion Plus Features
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
