- Home
- Price list
- Xiaomi
- Xiaomi Redmi Note 15 Special
Xiaomi Redmi Note 15 Special
Xiaomi Redmi Note 15 Special price in Pakistan is Rs. 60,990.
Xiaomi Redmi Note 15 Special is 5G supported phone launched with 6.77 inches display, Li-Ion 5800mAh battery and three storage variants. It is also known as Xiaomi Redmi Note 15 SE 5G.
Main features of Xiaomi Redmi Note 15 Special are:
Xiaomi Redmi Note 15 Special release date is April 2026
Specifications
Xiaomi Redmi Note 15 Special General
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88, 0.61µm, PDAF Auxiliary lens Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4 Video 1080p@30fps |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Battery
| Battery type | Li-Ion 5800 mAh |
| Charging |
45W wired 18W reverse wired |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal storage |
128GB/6GB, 128GB/8GB, 256GB/8GB UFS 2.2 |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Body
| Dimensions | 164.0 x 75.4 x 7.4 mm or 7.8 mm |
| Weight | 178 g or 182 g (6.28 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Drop resistant up to 1.7m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Display
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 3200 nits (peak) |
| Size |
6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Platform
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 + 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Features
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
