- Home
- Price list
- Xiaomi
- Xiaomi Redmi 15a 5G
Xiaomi Redmi 15a 5G
Xiaomi Redmi 15a 5G price in Pakistan is Rs. 38,520.
Xiaomi Redmi 15a is 5G supported phone launched with 6.9 inches IPS LCD display, 6300mAh battery with 15W charging power and three storage variants.
Main features of Xiaomi Redmi 15a 5G are:
Xiaomi Redmi 15a 5G release date is April 2026
Specifications
Xiaomi Redmi 15a 5G General
| Colors | Black, Blue, Purple |
Xiaomi Redmi 15a 5G Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Xiaomi Redmi 15a 5G Camera
| Rear Camera |
Single 32 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, AF Auxiliary lens Features LED flash, HDR Video 1080p@30fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0, 1.12µm Features HDR Video 1080p@30fps |
Xiaomi Redmi 15a 5G Battery
| Battery type | 6300 mAh |
| Charging |
15W wired 7.5W reverse wired |
Xiaomi Redmi 15a 5G Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal storage |
64GB/4GB, 128GB/4GB, 128GB/6GB UFS 2.2 |
Xiaomi Redmi 15a 5G Body
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Dust and splash resistant |
Xiaomi Redmi 15a 5G Display
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
Xiaomi Redmi 15a 5G Platform
| OS | Android 16, HyperOS 3, up to 4 major Android upgrades |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Xiaomi Redmi 15a 5G Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Xiaomi Redmi 15a 5G Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Xiaomi Redmi 15a 5G Features
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
