- Home
- Price list
- Xiaomi
- Xiaomi Poco X8 Pro
Xiaomi Poco X8 Pro
Xiaomi Poco X8 Pro price in Pakistan is Rs. 99,510.
Xiaomi Poco X8 Pro is 5G phone launched with 6.59 inches AMOLED display, Android 16 operating system, Si/C Li-Ion 6500mAh battery and three storage variants.
Main features of Xiaomi Poco X8 Pro are:
Xiaomi Poco X8 Pro release date is March 2026
Specifications
Xiaomi Poco X8 Pro General
| Colors | Black, White, Mint Green |
| Models | 2511FPC34G |
Xiaomi Poco X8 Pro Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Xiaomi Poco X8 Pro Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front camera |
Single 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4 Video 1080p@30/60fps |
Xiaomi Poco X8 Pro Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging |
100W wired, 100W PPS, PD3.0, 100% in 48 min 27W reverse wired |
Xiaomi Poco X8 Pro Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
256GB/8GB, 512GB/8GB, 512GB/12GB UFS 4.1 |
Xiaomi Poco X8 Pro Body
| Dimensions | 157.5 x 75.2 x 8.4 mm (6.20 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 201.5 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Xiaomi Poco X8 Pro Display
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 106.4 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
Xiaomi Poco X8 Pro Platform
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 + 3x3.2 GHz Cortex-A725 + 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Xiaomi Poco X8 Pro Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
Xiaomi Poco X8 Pro Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
Xiaomi Poco X8 Pro Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
