- Home
- Price list
- Apple
- Apple iPhone 17e
Apple iPhone 17e
Apple iPhone 17e price in Pakistan is Rs. 214,749.
Apple iPhone 17e is 5G supported phone launched with 6.1 inches display, iOS 26.3 operating system, Apple A19 chipset and two storage variants.
Main features of Apple iPhone 17e are:
Apple iPhone 17e release date is March 2026
Specifications
Apple iPhone 17e General
| Colors | Black, White, Soft Pink |
| Models | A3634, A3575, A3635, iPhone18,5 |
Apple iPhone 17e Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3575 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66 - A3634 |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3575 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3634 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Apple iPhone 17e Camera
| Rear Camera |
Single 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF, OIS Features Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 3D (spatial) audio Video 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Front camera |
Single 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) Features HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. Video 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, Dolby Vision HDR |
Apple iPhone 17e Battery
| Battery type | Li-Ion 4005 mAh |
| Charging |
Wired, 50% in 30 min 15W wireless MagSafe/Qi2 |
Apple iPhone 17e Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
256GB/8GB, 512GB/8GB NVMe |
Apple iPhone 17e Body
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Glass front (Ceramic Shield 2), glass back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
Apple iPhone 17e Display
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection |
Ceramic Shield 2, Mohs level 5 Anti-reflective coating |
Apple iPhone 17e Platform
| OS | iOS 26.3, upgradable to iOS 26.4 |
| Chipset | Apple A19 (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x4.26 GHz + 4x2.60 GHz) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
Apple iPhone 17e Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Apple iPhone 17e Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Apple iPhone 17e Features
| Sensors |
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
