- Home
- Price list
- Huawei
- Huawei Mate 80 Pro Max Wind
Huawei Mate 80 Pro Max Wind
Huawei Mate 80 Pro Max Wind price in Pakistan is Rs. 343,470.
Huawei Mate 80 Pro Max Wind is 5G supported phone launched with 6.9 inches LTPO OLED display, HarmonyOS 6.0 operating system, 6000mAh battery and two storage variants.
Main features of Huawei Mate 80 Pro Max Wind are:
Huawei Mate 80 Pro Max Wind release date is April 2026
Specifications
Huawei Mate 80 Pro Max Wind General
| Colors | Black, Gold |
| Models | SGT-AL10 |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Camera
| Rear Camera |
Triple 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 91mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Features Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR Video 4K, 1080p@960fps, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Front camera |
Single 13 MP, f/2.0, 18mm (ultrawide), AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) Features HDR, panorama Video 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Battery
| Battery type | 6000 mAh |
| Charging |
100W wired 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Memory
| Card slot | No |
| Internal storage | 512GB/16GB, 1TB/16GB |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Body
| Dimensions | 164.4 x 79 x 8.3 mm (6.47 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, aluminum alloy back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) Built-in cooling fan |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Display
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 117.2 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1320 x 2848 pixels, 19.5:9 ratio (~455 ppi density) |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Platform
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz + 4x2.27 GHz + 4x1.72 GHz) |
| GPU | Maleoon 935 |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No High-definition audio |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Infrared port | Yes |
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Features
| Sensors | Face ID, fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
