- Home
- Price list
- Huawei
- Huawei Watch GT Runner 2
Huawei Watch GT Runner 2
Huawei Watch GT Runner 2 price in Pakistan is Rs. 128,400.
Huawei Watch GT Runner 2 is smartwatch launched with 1.32 inches AMOLED display and Si/C Li-Ion 540mAh battery.
Main features of Huawei Watch GT Runner 2 are:
Huawei Watch GT Runner 2 release date is February 2026
Specifications
Huawei Watch GT Runner 2 General
| Colors | Dusk Blue, Dawn Orange, Midnight Black |
| Models | CHT-B19 |
Huawei Watch GT Runner 2 Network
| Technology | No cellular connectivity |
Huawei Watch GT Runner 2 Camera
| Rear Camera | No |
Huawei Watch GT Runner 2 Memory
| Card slot | No |
Huawei Watch GT Runner 2 Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 540 mAh |
| Charging | wireless |
Huawei Watch GT Runner 2 Body
| Dimensions | 43.5 x 43.5 x 10.7 mm (1.71 x 1.71 x 0.42 in) |
| Weight | 34.5 g (1.23 oz) |
| Build | Glass front, titanium alloy frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM |
No IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) 5 ATM 40m swimproof/diving (EN13319) ECG certified |
Huawei Watch GT Runner 2 Display
| Type | AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Size | 1.32 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~352 ppi density) |
| Protection | Kunlun Crystal |
Huawei Watch GT Runner 2 Platform
| OS | - |
Huawei Watch GT Runner 2 Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Huawei Watch GT Runner 2 Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 6.0, LE, EDR |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
Huawei Watch GT Runner 2 Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2, compass, barometer, depth, temperature |
