- Home
- Price list
- Motorola
- Motorola Edge 70 Fusion
Motorola Edge 70 Fusion
Motorola Edge 70 Fusion price in Pakistan is Rs. 134,499.
Motorola Edge 70 Fusion is 5G supported phone launched with 6.78 inches AMOLED display, Si/C Li-Ion 5200mAh battery and three storage variants.
Main features of Motorola Edge 70 Fusion are:
Motorola Edge 70 Fusion release date is March 2025
Specifications
Motorola Edge 70 Fusion General
| Colors | Pantone: Orient Blue, Sporting Green, Blue Surf, Country Air, Silhouette |
| Models | XT2605-1, XT2605-2, XT2605-4 |
Motorola Edge 70 Fusion Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 71 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Motorola Edge 70 Fusion Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0, 1.12µm, PDAF Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14, 0.7µm Features HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
Motorola Edge 70 Fusion Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 5200 mAh or 7000 mAh |
| Charging | 68W wired |
Motorola Edge 70 Fusion Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB uMCP |
Motorola Edge 70 Fusion Body
| Dimensions | 162.8 x 75.6 x 7.2 mm or 8 mm |
| Weight | 177 g or 193 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Motorola Edge 70 Fusion Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 5200 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
Motorola Edge 70 Fusion Platform
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 + 3x2.4 GHz Cortex-A720 + 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
Motorola Edge 70 Fusion Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
Motorola Edge 70 Fusion Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Motorola Edge 70 Fusion Features
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
