- Home
- Price list
- Motorola
- Motorola Moto G17 4G
Motorola Moto G17 4G
Motorola Moto G17 4G price in Pakistan is Rs. 60,669.
Motorola Moto G17 is 4G supported phone launched with 6.72 inches IPS LCD display, 5200mAh battery and 128GB/4GB storage variant.
Main features of Motorola Moto G17 4G are:
Motorola Moto G17 4G release date is January 2026
Specifications
Motorola Moto G17 4G General
| Colors | Pantone: Bordeaux, Alaskan Blue, Evening Blue |
| Models | XT2623-2 |
Motorola Moto G17 4G Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
Motorola Moto G17 4G Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.0, 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/5.0, 1.12µm Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Front camera |
Single 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1, 0.7µm Features HDR Video 1080p@30fps |
Motorola Moto G17 4G Battery
| Battery type | 5200 mAh |
| Charging | 18W wired |
Motorola Moto G17 4G Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal storage | 128GB/4GB |
Motorola Moto G17 4G Body
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.2 mm (6.52 x 2.99 x 0.32 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Motorola Moto G17 4G Display
| Type | IPS LCD, 800 nits (typ), 1050 nits (HBM) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 5 |
Motorola Moto G17 4G Platform
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Motorola Moto G17 4G Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | Yes |
Motorola Moto G17 4G Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G17 4G Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
