- Home
- Price list
- Motorola
- Motorola Moto G17 Power 4G
Motorola Moto G17 Power 4G
Motorola Moto G17 Power 4G price in Pakistan is Rs. 60,990.
Motorola Moto G17 Power is 4G supported phone launched with 6.72 inches IPS LCD display, 6000mAh battery and two storage variants.
Main features of Motorola Moto G17 Power 4G are:
Motorola Moto G17 Power 4G release date is September 2025
Specifications
Motorola Moto G17 Power 4G General
| Colors | Pantone: Alaskan Blue, Evening Blue |
Motorola Moto G17 Power 4G Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
Motorola Moto G17 Power 4G Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.0, 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/5.0, 1.12µm Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Front camera |
Single 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1, 0.7µm Features HDR Video 1080p@30fps |
Motorola Moto G17 Power 4G Battery
| Battery type | 6000 mAh |
| Charging | 30W wired |
Motorola Moto G17 Power 4G Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal storage | 256GB/8GB, 512GB/8GB |
Motorola Moto G17 Power 4G Body
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.8 mm (6.52 x 2.99 x 0.35 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Motorola Moto G17 Power 4G Display
| Type | IPS LCD, 800 nits (typ), 1050 nits (HBM) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Motorola Moto G17 Power 4G Platform
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm) |
| CPU |
Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Motorola Moto G17 Power 4G Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | Yes |
Motorola Moto G17 Power 4G Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G17 Power 4G Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
