- Home
- Price list
- Motorola
- Motorola Moto G67
Motorola Moto G67
Motorola Moto G67 price in Pakistan is Rs. 72,225.
Motorola Moto G67 is 5G supported phone launched with 6.78 inches AMOLED display, 5200mAh battery with 30W charging power and three storage variants.
Main features of Motorola Moto G67 are:
Motorola Moto G67 release date is January 2026
Specifications
Motorola Moto G67 General
| Colors | Pantone: Nile, Arctic Seal |
| Models | XT2621-2 |
Motorola Moto G67 Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Motorola Moto G67 Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.95, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1440p@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 32 MP, f/2.2, (wide), 0.64µm Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Motorola Moto G67 Battery
| Battery type | 5200 mAh |
| Charging | 30W wired |
Motorola Moto G67 Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal storage | 128GB/4GB, 256GB/4GB, 256GB/8GB |
Motorola Moto G67 Body
| Dimensions | 164.2 x 77.4 x 7.3 mm (6.46 x 3.05 x 0.29 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Motorola Moto G67 Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels*, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 *Display resolution is not officially revealed |
Motorola Moto G67 Platform
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU |
Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Motorola Moto G67 Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Motorola Moto G67 Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G67 Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
