- Home
- Price list
- Motorola
- Motorola Moto G77
Motorola Moto G77
Motorola Moto G77 price in Pakistan is Rs. 93,090.
Motorola Moto G77 is 5G supported phone launched with 6.78 inches AMOLED display, 5200mAh battery and two storage variants.
Main features of Motorola Moto G77 are:
Motorola Moto G77 release date is January 2026
Specifications
Motorola Moto G77 General
| Colors | Pantone: Black Olive, Shaded Spruce |
| Models | XT2621-4 |
Motorola Moto G77 Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Motorola Moto G77 Camera
| Rear Camera |
Dual 108 MP, f/1.7, (wide), 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1440p@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front camera |
Single 32 MP, f/2.2, (wide), 0.64µm Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Motorola Moto G77 Battery
| Battery type | 5200 mAh |
| Charging | 30W wired |
Motorola Moto G77 Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal storage | 128GB/8GB, 256GB/8GB |
Motorola Moto G77 Body
| Dimensions | 164.2 x 77.4 x 7.3 mm (6.46 x 3.05 x 0.29 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Motorola Moto G77 Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels*, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 *Display resolution is not officially revealed |
Motorola Moto G77 Platform
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Motorola Moto G77 Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Motorola Moto G77 Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G77 Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
