- Home
- Price list
- Samsung
- Samsung Galaxy A07 5G
Samsung Galaxy A07 5G
Samsung Galaxy A07 5G price in Pakistan is Rs. 38,520.
Samsung Galaxy A07 is 5G supported phone launched with 6.7 inches display, Android 16 operating system, Li-Ion 6000mAh battery and three storage variants.
Main features of Samsung Galaxy A07 5G are:
Samsung Galaxy A07 5G release date is January 2026
Specifications
Samsung Galaxy A07 5G General
| Colors | Black, Light Violet |
| Models | SM-A076B, SM-A076B/DS |
Samsung Galaxy A07 5G Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Samsung Galaxy A07 5G Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens Features LED flash Video 1080p@30/60fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0, 1.12µm Video 1080p@30fps |
Samsung Galaxy A07 5G Battery
| Battery type | Li-Ion 6000mAh |
| Charging | 25W wired |
Samsung Galaxy A07 5G Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal storage | 64GB/4GB, 128GB/4GB, 128GB/6GB |
Samsung Galaxy A07 5G Body
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm (6.59 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Samsung Galaxy A07 5G Display
| Type | PLS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
Samsung Galaxy A07 5G Platform
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Samsung Galaxy A07 5G Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Samsung Galaxy A07 5G Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A07 5G Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
variant
VARIANT TAB
