- Home
- Price list
- Samsung
- Samsung Galaxy F70e 5G
Samsung Galaxy F70e 5G
Samsung Galaxy F70e 5G price in Pakistan is Rs. 39,804.
Samsung Galaxy F70e is 5G supported phone launched with 6.7 inches display, Android 16 operating system, Li-Ion 6000mAh battery and two storage variants.
Main features of Samsung Galaxy F70e 5G are:
Samsung Galaxy F70e 5G release date is February 2026
Specifications
Samsung Galaxy F70e 5G General
| Colors | Limelight Green, Spotlight Blue |
| Models | SM-E076B, SM-E076B/DS |
Samsung Galaxy F70e 5G Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Samsung Galaxy F70e 5G Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens Features LED flash Video 1080p@30/60fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0, 1.12µm Video 1080p@30fps |
Samsung Galaxy F70e 5G Battery
| Battery type | Li-Ion 6000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Samsung Galaxy F70e 5G Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal storage | 128GB/4GB, 128GB/6GB |
Samsung Galaxy F70e 5G Body
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm (6.59 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Samsung Galaxy F70e 5G Display
| Type | PLS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
Samsung Galaxy F70e 5G Platform
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Samsung Galaxy F70e 5G Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Samsung Galaxy F70e 5G Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Samsung Galaxy F70e 5G Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
variant
VARIANT TAB
