- Home
- Price list
- Samsung
- Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra price in Pakistan is Rs. 343,149.
Samsung Galaxy S26 Ultra is 5G supported phone launched with 6.9 inches display, Li-Ion 5000mAh battery and three storage variants.
Main features of Samsung Galaxy S26 Ultra are:
Samsung Galaxy S26 Ultra release date is March 2026
Specifications
Samsung Galaxy S26 Ultra General
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Models | SM-S948B, SM-S948B/DS, SM-S948U, SM-S948U1, SM-S948W, SM-S948N, SM-S9480, SM-S948E, SM-S948E/DS |
Samsung Galaxy S26 Ultra Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 + TD-SCDMA |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
Samsung Galaxy S26 Ultra Camera
| Rear Camera |
Quad 200 MP, f/1.4, 23mm (wide), 1/1.3, 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.9, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52, 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.9, 120˚ (ultrawide), 1/2.5, 0.7µm, dual pixel PDAF, Super Steady video Features Laser AF, Best Face, Horizon Lock, LED flash, auto-HDR, panorama Video 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front camera |
Single 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.2, 1.12µm, dual pixel PDAF Features HDR, HDR10+ Video 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Samsung Galaxy S26 Ultra Battery
| Battery type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging |
60W wired, PD3.0, 75% in 30 min 25W wireless (Qi2.2) .5W reverse wireless |
Samsung Galaxy S26 Ultra Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
256GB/12GB, 512GB/12GB, 1TB/16GB UFS 4.X |
Samsung Galaxy S26 Ultra Body
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus Armor aluminum 2 frame |
Samsung Galaxy S26 Ultra Display
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 115.9 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~500 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Armor 2, Mohs level 6 DX anti-reflective coating Privacy Display |
Samsung Galaxy S26 Ultra Platform
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Samsung Galaxy S26 Ultra Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No High-bitrate audio support |
Samsung Galaxy S26 Ultra Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
Samsung Galaxy S26 Ultra Features
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
