- Home
- Price list
- Xiaomi
- Xiaomi Poco C85x
Xiaomi Poco C85x
Xiaomi Poco C85x price in Pakistan is Rs. 32,100.
Xiaomi Poco C85x is 5G phone launched with 6.9 inches display, Android 16 operating system, 6300mAh battery and Two storage variants.
Main features of Xiaomi Poco C85x are:
Xiaomi Poco C85x release date is March 2026
Specifications
Xiaomi Poco C85x General
| Colors | Black, Green, Gold |
Xiaomi Poco C85x Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Xiaomi Poco C85x Camera
| Rear Camera |
Dual 32 MP, (wide), AF Auxiliary lens Features LED flash, HDR Video 1080p@30fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm Features HDR Video 1080p@30fps |
Xiaomi Poco C85x Battery
| Battery type | 6300 mAh |
| Charging |
15W wired 7.5W reverse wired |
Xiaomi Poco C85x Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal storage |
64GB/4GB, 128GB/4GB UFS 2.2 |
Xiaomi Poco C85x Body
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Dust and splash resistant |
Xiaomi Poco C85x Display
| Type | IPS LCD, 120Hz, 810 nits (HBM) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
Xiaomi Poco C85x Platform
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Xiaomi Poco C85x Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Xiaomi Poco C85x Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Xiaomi Poco C85x Features
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass Virtual proximity sensing |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
