- Home
- Price list
- Xiaomi
- Xiaomi Poco X8 Pro Max
Xiaomi Poco X8 Pro Max
Xiaomi Poco X8 Pro Max price in Pakistan is Rs. 138,030.
Xiaomi Poco X8 Pro Max is 5G phone launched with 6.83 inches AMOLED display, Android 16 operating system, Si/C Li-Ion 8500mAh battery and two storage variants.
Main features of Xiaomi Poco X8 Pro Max are:
Xiaomi Poco X8 Pro Max release date is March 2026
Specifications
Xiaomi Poco X8 Pro Max General
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | 2602BPC18G |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Camera
| Rear Camera |
Dual 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front camera |
Single 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4 Video 1080p@30/60fps |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Battery
| Battery type | Si/C Li-Ion 8500 mAh or 9000 mAh |
| Charging |
100W wired, 100W PPS, PD3.0, PPS, 50% in 24 min 27W reverse wired Bypass charging |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Memory
| Card slot | No |
| Internal storage |
256GB/12GB, 512GB/12GB UFS 4.1 |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Body
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.2 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Display
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Platform
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 + 3x3.3 GHz Cortex-X4 + 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
Xiaomi Poco X8 Pro Max Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
