- Home
- Price list
- Xiaomi
- Xiaomi Redmi A7 Pro 4G
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G price in Pakistan is Rs. 41,730.
Xiaomi Redmi A7 Pro is 4G supported phone launched with 6.9 inches IPS LCD display, 6000mAh battery with 15W charging power and two storage variants.
Main features of Xiaomi Redmi A7 Pro 4G are:
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G release date is March 2026
Specifications
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G General
| Colors | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
| Models | 25128RN17Y, 25128RN17A, 25128RN17L |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Camera
| Rear Camera |
Single 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06 Auxiliary lens Features LED flash, HDR Video 1080p@30fps |
| Front camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Features HDR Video 1080p@30fps |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Battery
| Battery type | 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal storage |
64GB/4GB, 128GB/4GB UFS 2.2 |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Body
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Dust and splash resistant |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Display
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Platform
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 + 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | FM |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Features
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
